Drodzy Parafianie! Bracia i Siostry!

Kieruję do Was moje słowo na Wielki Post 2022 roku. Tak bardzo zależy mi, abyśmy jako wspólnota Kościoła naszej parafii mieli żywą wiarę w dar Chrystusa, jakim jest Eucharystia.

Cud eucharystyczny – znak

25 grudnia 2013 roku, w Legnicy, w kościele pw. św. Jacka, podczas rozdzielenia Komunii Świętej Hostia upadła na ziemię. Kapłan – zgodnie z przyjętymi zasadami – nie podał jej wiernym, ale włożył do specjalnego naczynia przy tabernakulum, by się w nim rozpuściła i aby później tę wodę wylać do specjalnej studzienki, która jest przy w każdym kościele. Po kilku dniach okazało się, że Komunikant nie rozpuścił się w wodzie i że pojawiło się na nim czerwone przebarwienie, zgrubienie, przypominające ludzką tkankę. Naukowcy pobrali z tej Hostii próbki i poddali je drobiazgowej analizie medycznej i biologicznej. Wynik badań prowadzonych przez prcowników uniwersytetów medycznych we Wrocławiu i w Szczecinie był taki sam: to jest fragment mięśnia sercowego mężczyzny, będącego w stanie agonalnym. Stwierdzono też nienaruszoną spójność tej tkanki z pozostałą, nierozpuszczoną Hostią. Po dalszych wnikliwych badaniach ogłoszono prawdziwość tego cudu za zgodą Stolicy Apostolskiej 10 kwietnia 2016 roku.

Podobne zdarzenie miało miejsce w 2008 roku, w Sokółce, nieopodal Białegostoku. Na przestrzeni wieków w historii Kościoła odnotowano kilkanaście podobnych zdarzeń. W Polsce – w ostatnim czasie – wspomniane dwa. Ludzie wierzący oceniają to jednoznacznie: Chrystus chce ożywić i rozpalić naszą wiarę w Jego obecność w Eucharystii.

Cud Eucharystii – dar

To, stało się w Legnicy i wcześniej w Sokółce, jest poruszają- cym znakiem, ale my możemy codziennie, zwłaszcza w niedzie- le, uczestniczyć w cudzie eucharystycznym, jaki Chrystus zapo- czątkował w Wieczerniku. Każda Msza Święta jest prawdziwym cudem eucharystycznym. W każdej, Jezus Chrystus, posługując się kapłanem, przemienia chleb i wino w swoje Ciało i Krew. Uobecnia Ofiarę, jaką złożył za zbawienie świata, umierając na krzyżu. Codziennie mamy dostęp do największego skarbu świata: Jezusa Eucharystycznego. Czy doceniamy ten dar?

Wielkopostne rekolekcje parafialne o Eucharystii

Wspaniałemu darowi, jakim jest Eucharystia, będą poświęcone nasze parafialne rekolekcje, które zaczniemy w Środę Popielcową 2 marca, w czasie Mszy Świętych o: 7:00, 10:00, 12:00, 17:00, 18:30, 19:40 (w dawnym rycie) i o 21:00, a zakończymy w niedzielę 6 marca. Poprowadzi je ks. dr Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy, świadek cudu eucharystycznego i wszystkich związanych z nim badań naukowych oraz działań duszpasterskich. W czwartek i piątek nauki będą głoszone w czasie Mszy Świętych o 12:00 i 18:30. Wieczorem, do 21:00 będzie trwać adoracja Najświętszego Sakramentu. Bardzo zapraszam do udziału w tych wydarzeniach!

Chcemy otrzymać Boże Miłosierdzie. Chrystus mówi: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7). Dlatego zwłaszcza w Wielkim Poście zdobądźmy się na uczynki miłosierdzia podejmowane wobec cierpiących i potrzebujących. Pomyślmy, co konkretnie zrobimy dla innych?

Uczynkiem miłosierdzia jest też ofiara materialna. Dlatego, jeśli to możliwe, proszę o jałmużnę – ofiarę na biednych i na Kościół. Naszym obowiązkiem jest utrzymanie materialne Kościoła – nie tylko parafii, ale i także archidiecezji. Każda parafia jest zobowiązana, w zależności od liczby mieszkańców, do złożenia określonej kwoty na rzecz archidiecezji. W tym roku nasza parafia ma wpłacić 18 963 zł.

Nie wskazujęwysokości ofiaty. Kto ma możliwość – niech złoży większą ofiarę. Jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji, ze zrozumieniem przyjmę brak ofiary. Jeśli wspólnie zbierzemy mniej – brakującą kwotę pokryjemy z kasy parafialnej, jeśli więcej – nadwyżkę przeznaczymy na inwestycje parafialne, na zapłatę za pomieszczenia, w których urządziliśmy żłobek parafialny, przedszkole i klub seniora. Ofiary można składać w kopertach z listem wielkopostnym; – w niedziele do skarbony pod chórem kościoła, w dni powszednie – w czasie składki. Pieniądze można także wpłacić na konto bankowe: 30 1020 4027 0000 1302 0970 9249 – można wtedy odliczyć daną kwotę od podatku. Składam Bóg zapłać tym, którzy złożą ofiarę na daninę diecezjalną. Z całego serca dziękuję za każde wsparcie materialnie naszej parafii! Także za to kolędowe, mimo że tylko w ograniczonym wymiarze mogliśmy przyjść z kolędą do Waszych domów.

Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich Parafian, zwłaszcza cierpiących. Modlę się za Was codziennie.

Ks. proboszcz Marcin Węcławski