Ojciec Święty Franciszek kilkakrotnie mówił w swoich homiliach i innych wystąpieniach o Imieniu Jezus. Jest pierwszym Papieżem, który ma herbie monogram IHS.

Prośmy Ojca Świętego, by wprowadził do kalendarza liturgiczne święto Imienia Jezus. Oto niektóre argumenty:

1. Wymiar solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. Za naszych dni dokonywane są rzezie chrześcijan. Wiek XXI jest wiekiem straszliwych prześladowań. Nasi bracia i siostry w wierze umierają wypowiadając Imię Jezus. To mógłby być dzień modlitw za nich i duchowej (a może i ofiary materialnej – kolekta) pomocy prześladowanym (Dzieje Apostolskie  9,15-16).

2. Wymiar ewangelizacyjny i misyjny. Kolejne przypomnienie wiernym, że nie jest obojętne, w co kto wierzy. Tylko w Imieniu Jezus jest zbawienie (Dzieje Apostolskie 4,12). Chcemy głosić Słowo Boże w mocy Imienia Jezus, Chrystusa ciągle stawiać w centrum duszpasterstwa.

3. Wymiar ekspiacyjny. Imię Jezus jest znieważane i używane do czczych rzeczy. Można dzięki temu świętu uwrażliwić wiernych, by szanowali Imię Jezus (por. List do Filipian 2, 9 – 11). 

4. Wymiar ekumeniczny. W Kościołach Wschodnich praktykowana jest modlitwa polegająca na nieustannym modlitewnym wypowiadaniu imienia Jezus. W styczniu obchodzona jest oktawa modlitw o jedność chrześcijan. Można by ją poszerzyć zapraszając innych chrześcijan do wspólnego uczczenia Imienia Jezus i modlitwy za prześladowanych. Istnieje „ekumeniczny” wymiar męczeństwa, o którym mówi Ojciec Święty Franciszek.

5. Jest już pełen formularz mszalny tego święta. Było ono w kalendarzu, obecnie jest ono dowolnym wspomnieniem liturgicznym w dniu 3 stycznia. Można by je obchodzić w niedzielę po 1 stycznia, przed uroczystością Objawienia Pańskiego. Jeśli 1 stycznia wypadłby w niedzielę, poniedziałek lub wtorek wówczas można wskazać datę 3 stycznia w randze święta Chrystusa Pana.

6. Obecnie niedziela po 1 stycznia nosi nazwę II Niedzieli po Bożym Narodzeniu. Nie niesie ze sobą szczególnego przesłania. Powtarza ewangelię z trzeciej mszy świętej uroczystości Bożego Narodzenia.

7. W liturgiczno – pastoralnym wymiarze bardzo dobrze przyjęły się niedziele mające swoją własną nazwę: Niedziela Świętej Rodziny, Niedziela Chrztu Pańskiego, Niedziela Męki Pańskiej, Niedziela Miłosierdzia Bożego, Niedziela Dobrego Pasterza, Niedziela Chrystusa Króla.

8. Cześć wobec Imienia Jezus spotykamy zarówno w ludowej tradycyjnej pobożności, jak i w ruchach odnowy życia religijnego. Takie święto jest oczekiwane przez wielu katolików.

ks. prob. Marcin Węcławski

Zapraszamy na stronę internetową poświęconą inicjatywie, gdzie znajduje się tłumaczenie powyższego wezwania na kilka języków, oraz dodatkowe materiały. Prosimy o propagowanie i udostępnianie.

Bóg zapłać!

  • Msze Święte
  • KONTAKT
  • Spowiedź

Msze święte i nabożeństwa

w niedziele i święta:
8.00 9.30 11.00 12.15 17.00 18:30 21:00
11.00 Msza Św. rodzinna
16.30 Nieszpory (w roku szkolnym)
16.00 Gorzkie żale (Wielki Post)
17.00: Msza św. trydencka
18.30: Msza św. dla młodzieży.
Msze św. w tygodniu:

Czytaj więcej

Parafia Maryi Królowej w Poznaniu

Biuro parafialne CZYNNE:
pon.-pt. godz. 9.00-11.00
godz. 16.00 - 18.00 (dyżur księdza)
w lipcu tylko od 16.00 - 18.00
ul. Rynek Wildecki 4
61-558 Poznań
tel: (+48) 61 8331590
mail: parmwild (małpka) archpoznan.pl

Czytaj więcej

Spowiedź sakrament pokuty

codziennie w czasie
każdej Mszy świętej i od 11.30
czwartek 17.00-18.00
soboty - od godz. 17.00- 18.00
i po wcześniejszym umówieniu.
Jak się dobrze przygotować do spowiedzi?
Jak zrobić dobry rachunek sumienia?
Link poniżej.

Czytaj więcej

Inspiracje modlitewne

  • 1
  • 2