Święcenia kapłańskie: 21.05.1981
szafarz: Abp J. Stroba
rok urodzenia: 1956
fot: A. Belica

Czym jest kapłaństwo dla księdza?
Odpowiem słowami Ojca Świętego Jana Pawła II - kapłaństwo jest darem i tajemnicą. Jest niezwykłym darem, jaki otrzymałem od Chrystusa w Jego Kościele i jest tajemnicą, którą każdego dnia na nowo przeżywam. Obok łaski Chrztu Świętego to największy skarb, jaki posiadam.

W jaki sposób kapłan zdobywa autorytet?
W naszej rzeczywistości ciągle jeszcze ksiądz ma autorytet z urzędu. Ale coraz częściej przekonujemy się, że na autorytet trzeba sobie zapracować. Kapłan zdobywa autorytet wtedy, gdy jest mężem Bożym- kiedy się dużo modli, traktuje swoje powołanie jako służbę, rzetelnie wypełnia swoje obowiązki.

Co jest najtrudniejsze w posłudze kapłańskiej?
Służba kapłańska jest jakby wziernikiem w życie ludzi w sytuacjach często drastycznych i trudnych. Ksiądz na co dzień spotyka się z rzeczywistością zarówno narodzin, jak i śmierci, a w konfesjonale wprost z dramatem grzechu. Ludzie przychodzą do kapłana, chcąc się podzielić swoim krzyżem. Uczestnictwo W różnych ludzkich tragediach jest bez wątpienia czymś trudnym w posłudze kapłańskiej . Myślę, że każdy ksiądz indywidualnie będzie przeżywał najtrudniejszą sytuację w swoim kapłaństwie, swój egzamin Życiowy - np. dla wielu księży pokolenia przedwojennego takim egzaminem było osadzenie w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Co będzie moim egzaminem Życiowym - nie wiem.

Fragmenty wywiadu z księdzem proboszczem - za: "Przewodnik Katolicki" nr 44 (2.XI 2001)

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem