"Bardziej niż kiedykolwiek, w naszych czasach konieczne jest przygotowanie młodych do małżeństwa i życia rodzinnego. […] Przygotowanie małżeństwa należy pojmować i urzeczywistniać jako proces stopniowy i ciągły"

Jan Paweł II
 Małżeństwo zawierane w Kościele Katolickim to zobowiązanie na całe życie. W przysiędze małżeńskiej wypowiadamy słowa: "I nie opuszczę Cię aż do śmierci". Kursy przedmałżeńskie mają za zadanie przygotowanie narzeczonych do podjęcia tak poważnego zobowiązania.


Najpóźniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu należy zgłosić się do ks. Proboszcza  - w parafii aktualnego (rzeczywistego) zamieszkania narzeczonego lub narzeczonej - z kompletem wymaganych dokumentów, należą do nich:

1. Akt chrztu obojga narzeczonych (aktualny tzn. nie starszy niż trzy miesiące)
2. Świadectwo ukończenia katechezy z zakresu szkoły ponadpodstawowej – ponadgimnazjalnej
3. Dowody osobiste narzeczonych
4. Świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej
5. Zaświadczenie o uczestnictwie w trzech spotkaniach w Poradni dla Narzeczonych
6. W wypadku zawierania małżeństwa konkordatowego należy do biura parafialnego dostarczyć dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeszkód cywilnych do zawarcia małżeństwa
7. Jeżeli kandydaci zawarli już związek cywilny przedstawiają stosowny akt; w wypadku wdowców i wdów konieczny jest również akt zgonu małżonka

Bliższe przygotowanie dokonuje się w czasie Katechez przedmałżeńskich. Narzeczeni zobowiązani są do uczestnictwa w 12 katechezach (najczęściej podzielonych na sześć spotkań), w czasie których omawia się najistotniejsze zagadnienia życia małżeńskiego i rodzinnego.

Kolejnym elementem przygotowania są spotkania w Poradni dla Narzeczonych. W czasie trzech spotkań, mających charakter indywidualny, narzeczeni poznają konkretne zasady obowiązujące małżonków w zakresie przekazywania i ochrony życia. Spotkania te poświęcone są także konkretnej nauce posługiwania się naturalnymi metodami planowania rodziny, dzięki czemu katolik może uniknąć niewygody i zagrożeń związanych ze stosowaniem antykoncepcji, a także zyskuje narzędzie kształtowania pełnej miłości relacji z drugą osobą. Pozwala to też zapobiec przedmiotowemu traktowaniu współmałżonka.

Charakter spotkań w poradni domaga się odpowiedniej ilości czasu, dlatego narzeczeni na pierwsze spotkanie powinni zgłosić się przynajmniej trzy miesiące przed planowanym ślubem.

Bezpośrednio do dnia ślubu przygotowują spotkania z Księdzem Proboszczem, w czasie których omawia się zagadnienia związane ze znaczeniem chrześcijańskiego małżeństwa jak również z liturgią tego sakramentu.

Ważnym elementem tego czasu jest przystąpienie do Sakramentu Pojednania – do którego należy się szczególnie przygotować. Narzeczeni powinni przystąpić do tego sakramentu przynajmniej dwukrotnie, na początku podjętych przygotowań i w przeddzień dnia ślubu. Ostrzegamy przed świętokradczym przystępowaniem do sakramentu spowiedzi, co niekiedy się zdarza. Świętokradztwo polega na celowym zatajeniu przed księdzem grzechów, po to tylko by uzyskać pisemne potwierdzenie przystąpienia do Spowiedzi. Zakładamy, że Sakrament małżeństwa jest dojrzałą decyzją wynikającą z miłości dwojga osób, a nie stylową imprezą towarzyską. Zobacz:  Spowiedź - rachunek sumienia

Tematyka katechez przedmałżeńskich

    * Podstawy wiary
    * Sakramentalność małżeństwa

    * Istota i rozwój miłości
    * Miłość małżeńska

    * Różnice w przeżywaniu miłości (kobieta i mężczyzna)
    * Trudności w małżeństwie

    * Odpowiedzialne rodzicielstwo
    * Wychowanie do miłości

    * Wykroczenia przeciwko życiu
    * W obronie życia

    * Rodzina Kościołem Domowym
    * Powołanie chrześcijańskie

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem